21.10.2010 Zdroj: SVS ČR
V ČR sice nepočítáme s přímou hrozbou zavlečení afrického moru prasat, ale jsou členské země EU, které toto nebezpečí vnímají jako reálné.
Přes přídavné jméno v názvu, „africký“, nebezpečí hrozí - z východu. Na jednání Rady pro zemědělství a rybářství, které se má konat v Bruselu, chce toto téma otevřít Litva. V poslední době byl totiž africký mor prasat několikrát diagnostikován v zemích Ruské federace (v EU je zaznamenáván pouze na Sardinii).
Z konce minulého tisíciletí máme v ČR zkušenost, jak nepříjemný byl klasický mor prasat a co stálo tuto nákazu zdolat, což teprve kdyby šlo o mor africký…
Po inkubační době mezi 5 – 15 dny po kontaktu s nemocnými zvířaty, či po požití kontaminovaného krmiva prasata onemocní. Prvními příznaky je horečka nad 40 °C, některá prasata mají zácpu, jiná krvavý průjem. Úhyny se pohybují podle okolností až do 90 % Účinná ochrana je bránit se kontaktu s nemocnými zvířaty, kontaminovanými krmivy, důležitá je dezinfekce. Zdrojem jsou divoká prasata a savý hmyz, který onemocnění přenáší (hmyzí vektor). Proti africkému moru prasat nelze vakcinovat. Zavlečení je možné též čerstvým vepřovým masem či některými výrobky, virus je totiž velmi odolný.
Státní veterinární správa ČR si uvědomuje, že je nutné podporovat veškeré snahy veterinárních orgánů EU bránit společné hranice před zavlečením jakýchkoli nákaz, tedy i afrického moru prasat. Tak je chráněno i území naší republiky.
11.09.2024 | Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i trochu experimentovat. Než se ale pustíte do domácích hranolek nebo bramboráku, osvěžte si, co vlastně o bramborách víte a jak vybrat tu pravou odrůdu nebo varný typ.
04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.
05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.